Ugrás a tartalomra
Keresés

Hozzájárulok hogy az adataimat hírlevél küldés céljából felhasználják. Elfogadom az adatkezelés tájékoztatót!

Búcsúzunk dr. Varga Ferencné Kulik Ilonától 2020. január 10.



 

Ilonka néni 95 éves Fotó forrása: http://www.dunatiszakozi.hu/ilonka95.html

 

Hát ismét kevesebben vagyunk egy értékes emberrel. December 22-én, életének 98-ik évében elment közülünk dr. Varga Ferencné Kulik Ilona, a Nívó díjjal, Katona József díjjal, Hagyományőrző díjjal kitüntetett Kecskeméti Díszítőművész Szakkör alapító tagja, 1996 óta népi iparművész, 2009 óta a népművészet mestere.

1950-ben került Kecskemétre, ahol a tanítás mellett a Magyar Nők Demokratikus Szövetségében vállalt munkát. Ennek keretében kezdte maga köré gyűjteni a kézimunkázni, hímezni szerető asszonyokat, akikből 1952-ben szakkört alakított, a jelenlegi Díszítőművész Szakkör jogelődjét. A kör 68 év óta folyamatosan működik, ebből több, mint 60 éve vezetése alatt.

Fő célkitűzésük az autentikus népművészet értékeinek mentése, őrzése, elevenen tartása. Ennek érdekében Varga Ferencné - ahogy mindenki hívta - Ilonka néni, széles körű gyűjtőmunkát szervezett határainkon belül és túl, mind a magyar, mind a sokác, rác, bunyevác, sváb kisebbségek körében. Dokumentálták az évszázados mintákat és színvilágot, a hozzájuk tapadó jelentéseket és hagyományokat. Újrahímzett kézimunkáikat számos múzeum őrzi. Sohasem törekedtek piaci sikerekre, mindig megmaradtak a művészi alkotás öröménél.

Ilonka néni 95 éves korában adta át végleg a stafétabotot utódjának, aki ugyancsak sok évtizede tagja a szakkörnek, és vállalta a szellemi nívó őrzését. Éppen ez a szellemiség vonzza a 30-35 tagú kollektívát, amelynek - legalább is eddig - mindig volt utánpótlása, garantálva a hagyományok fennmaradását. Külön figyelmet érdemel az a kreativitás, amellyel az ősi motívumokat variálják, s ma is használatos módon újraalkotják.

A kecskeméti Népi Iparművészeti Gyűjtemény biztosít helyet a szakkörnek, ahol minden héten egy délutánt együtt töltenek, új tájegységek motívumkincsével ismerkednek, új technikákat tanulnak, minősítik egymás munkáit; nyáron pedig alkotótáborokat szerveznek, hogy az ország más területeiről jövő hasonló érdeklődésű társaikkal tapasztalatot cseréljenek. A jó hangulat megteremtése is jórészt Ilonka néni érdeme.

Varga Ferencnének jelenleg életmű kiállítása van a Gyűjtemény épületében: ennek ünnepélyes megnyitóját még megérte, de a kiállításon - betegsége miatt - már nem tudott részt venni. Két nappal karácsony előtt végső álomba szenderült, s hamvait 2020. január 10-én nagyszámú tisztelője kíséretében Garán helyezték örök nyugalomra.

A Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége egy végtelenül értékes, aktív tagjától búcsúzik, s reméli, hogy szellemi öröksége, az „eleven és igényes népművészet” még sokáig élni fog.

Dr. Harsányi Ernő

elnökhelyettes

2020. január 29.