Nyugdíjasaink bemutatták legszebb kézimunkáikat 2021. szeptember 24-26.

A Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége tizenegyedik alkalommal rendezte meg 2021. szeptember 24-26-ig a tagok legszebb kézimunkáiból a kiállítást a Szent Miklós Templom (Barátok Temploma) Dísztermében.

A kiállításon 34 kiállító több mint 100 alkotásában gyönyörködhettek a látogatók. A kisterembe belépve a Műkertvárosi Nyugdíjas Klub tagjainak munkáit tekinthették meg az érdeklődők, míg a nagyteremben túlnyomó részt a Díszítőművész Szakkör alkotásai kaptak helyet.

A kiállított anyagot Mucsi Jenőné Erzsike – aki Hímző foglalkozási ágban Népi Tárgyalkotó Iparművész (röviden népi iparművész) – irányításával tagjaink készítették elő. Erzsike 2013 óta a 69 éve működő Díszítőművész Szakkör vezetője, amit dr. Varga Ferencné Kulika Ilonkától vett át, akinek alkotói munkássága települési értékként a Kecskeméti Értéktárba is felvételt nyert.

A kiállításon számos, tájegységekre jellemző kézimunka-stílust ismerhettek meg az érdeklődők.  Az erdélyi  szász, a kiskunfélegyházi subahímzés, a kecskeméti subahímzés, az erdélyi nagyírásos,a  rábaközi hímzések (többféle), a tiszavidéki  keresztszemes, a zoborvidéki  hímzések, a korai kalocsai fehér, piros és fekete, a hövelyi pókos hímzés, a  matyó piros-fekete, a hercegszántói fehér hímzés, a komádi hímzés, a beregi keresztszemes egyaránt megtekinthető volt, de  kásagyöngy hímzéssel készült gobelinek, hímzett falvédők,  gyerekjátékok, régi babák horgolt ruhái és különféle horgolások is helyet kaptak.

A kiállítás szeptember 24-i megnyitóján Szalókiné dr. Kiss Katalin elnök köszöntőjében elmondta, hogy a kiállítás üzenete a népi hagyományok és szimbólumok megőrzése és a közösségi tudásátadás mellett az, hogy idős korban is lehet alkotni és az alkotásokat bátran be lehet mutatni a széles közönségnek is. Ezt követően a Pacsirta Nyugdíjas Klub énekkara által előadott népdalcsokorban gyönyörködhettek a megjelentek. A kiállítást Lévai Jánosné tanácsnok, önkormányzati képviselő nyitotta meg, aki elismeréssel szólt a kiállított, hihetetlen türelmet és művészi érzéket igénylő alkotásokról. Méltatta a nyugdíjasok aktivitását és a nyugdíjas szövetség munkáját. A kiállított anyagot Mucsi Jenőné mutatta be.

A kiállítás nagy sikert aratott. A megnyitón résztvevő érdeklődők mellett a kiállítás második és harmadik napján sokan célzottan, mások pedig spontán – templomba jövet, vagy az ekkor tartott elsőáldozás vendégeként – tértek be a kiállításra. Az érdeklődés ékes bizonyítéka a kiállítás emlékkönyvébe bejegyzett sok aláírás. A látogatók közül többen méltatták a kiállított kézimunkák szemet gyönyörködtető szépségét, alkotóik igényességét, fantáziáját, türelmét.

A kézimunkát kiállító nyugdíjasoknak és a segítőknek a szeptember 26-i záráskor szövetségünk elnöke névre szóló emléklapot adott át, s minden közreműködőnek megköszönte a munkáját, a Szent Miklós Templomnak a helyiség biztosítását, az Idősügyi Tanácsnak az anyagi támogatást.

A megnyitóról és a kiállított alkotásokról a helyi médiák tudósításai, a kiállítás zárásáról pedig Kissné Agárdi Erzsébet fotói adnak ízelítőt.

Szalókiné dr. Kiss Katalin elnök a megnyitó előtti este a Kecskeméti Televízió Kiemelő c. műsorának vendége volt, ahol többek között a kézimunka-kiállításról is nyilatkozott.

2021. szeptember 27.