Csapatépítő kirándulás 2024. június 26.
A márciusi küldöttértekezlet döntése alapján a 2024. évi csapatépítő kirándulásunkat egynaposra terveztük. Az útiterv megyénk nevezetességeire fókuszált. Az ismeretnyújtás mellett célunk a kötetlen, vidám együttléttel a klubvezetők, elnökségi tagok közötti bensőségesebb légkör erősítése.
Kirándulásunk első állomása a bugaci Aranymonostor Látogatóközpont volt. A 2024 kora tavaszán átadott nemzeti emlékhely bőséges programjában mindenki megtalálta az érdeklődésének leginkább megfelelőt. A Bugac múltját bemutató térhatású animációs film legtöbbünk számára különösen maradandó élményt jelentett. A történelmi menyasszonyiruha-kiállítás elsősorban hölgytagjaink érdeklődését keltette fel. A díszes fejdíszek, párták felpróbálása igazi kihívást jelentett. Számos fotó készült a szép viseletbe öltözött „mátkákról”. A körfolyosón a hazai tekintetben egyedülállóan gazdag Bugac monostori ásatás leleteit tárlatvezetéssel tekintettük meg.
Bugacot követően a kiskunhalasi Thorma János Múzeum tartogatott számunkra kulturális csemegét. Az intézmény 2018-ban megkapta Az Év Múzeuma kitüntető címet. A nagybányai művészet fellegváraként is emlegetett múzeum gyűjteménye a bemutatott műalkotások alapján a magyar festészet számára rangosabb és gazdagabb a ma Romániában Nagybányán látható képzőművészeti anyagnál. A névadó, Thorma János munkásságát bemutató termek mindannyiónkat ámulatba ejtettek. Az alkotások mellett köszönhető volt ez a felkészült, elhivatott tárlatvezető hazafias érzelmektől fűtött, ismeretgazdag tájékoztatásának, lelkes előadásának.
A Kiskunhalas határában található Sóstói csárdában barátságos környezetben elfogyasztott ebédet követően csoportunk programja a Hajósi Barokk Kastély megtekintésével folytatódott. Gróf Patachich Gábor kalocsai érsek megbízásából 1740-ben kezdődött el a kastély építése. Funkcióját tekintve vadászkastélynak készült az érseki vendégek részére. Története során többször átépítették, míg jelenlegi barokk formáját 1766-67-ben elnyerte. Az idők folyamán használata változott: 1907-től 1998-ig gyermekotthonként működött. 2010-től egy uniós pályázatnak köszönhető felújítás eredményeként a Dél-alföldi régió második legrégibb kastélya ismét hajdani pompájában fogadja a látogatókat. Látványos barokk épületté vált szépséges angol tájképi parkkal, szépen nyírott gyertyánokkal, tiszafával, lugasházzal.
Az emeleti részen megtekinthettük a korabeli érseki lakosztályt, a dísztermet, a díszítő freskókat. A földszinten a korábbi hasznosításnak megfelelően vadászati és természeti kiállítás található, amely látványos erdőrészletekkel, kitömött vadállatokkal mutatja be hazánk természeti értékeit, vadgazdálkodását.
55 fős csapatunk jól viselte a hőség és az út fáradalmait, így csupán 30 perces késéssel érkeztünk meg a többek által nagyon várt befejező programra a Hajósi Pincefaluba. Vendéglátóink, a Kovács házaspár igazi lokálpatriótaként bemutatták az 1700-as évektől folyamatosan épülő pincefalut, amely a világon egyedülállóan ezernél több löszfalba épített pincéből áll. A szorgos sváb családok 1720-tól – a kalocsai érsek hívására – népesítették be Hajóst és környékét, munkájukkal megalapozták a mai színvonalas szőlő- és borkultúrát.
A falubeli sétát követően megtekintettük a család tradicionális pincéjét és az új építésű borházat, amely 150 vendég színvonalas ellátására alkalmas. A friss pogácsa mellé természetesen jólesett a házigazda borválogatásából felkínált kóstoló. A borfogyasztással arányosan nőtt csapatunk szakmai érdeklődése „színvonalasnál színvonalasabb” szakmai kérdésekkel ostromoltuk házigazdánkat, aki türelmesen válaszolt.
Jó hangulatban, élményekkel, ismeretekkel gazdagodva tértünk haza.
2024. szeptember 22.