Ugrás a tartalomra
Keresés

Hozzájárulok hogy az adataimat hírlevél küldés céljából felhasználják. Elfogadom az adatkezelés tájékoztatót!

KEHOP-3.2.1-15-2017-00027 „Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése a Duna-Tisza közi régióban, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre”



Kedvezményezett: Duna-Tisza közi Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás, mint kozorciumi tag és NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal (2023.01.01. napjától Építési és Közlekedési Minisztérium), mint konzorcium vezető
Pályázat címe: Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése a Duna-Tisza közi régióban, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre
A projekt kódszáma: KEHOP-3.2.1-15-2017-00027
A teljes projekt támogatás összege: 13 582 511 055 Ft
A teljes projekt összköltség: nettó 15 522 574 834 Ft
A projekt kezdő időpontja: 2017. 11. 23.
A projekt fizikai és pénzügyi befejezése: 2024. 12. 01.

Megvalósíthatósági tanulmány

Hatályos Támogatási szerződés
Általános leírás
 
A Duna-Tisza közi regionális szilárd hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése. A megfelelő logisztikai rendszer kialakításához a gyűjtőkörzetben (101 település) mind a vegyes, mind a házhoz menő szelektív gyűjtés hatékonyságának növelését célzó szállítási kapacitás növelése történik.
A meglévő hulladékudvarok, és kialakításra kerülő átrakóállomás kiszolgálása érdekében, a kezelőközpontokba történő hulladékszállítás megvalósítása céljából egyéb gépek beszerzése történt. A hulladékkezelés egy központi telephelyen valósul meg, ahol új rendszerelemek kerülnek kialakításra, valamint kisebb beruházások is tervezettek (egy átrakó, és két komposztáló felület).
A projektterület két hulladéklerakó üzemel, amelyek művelése érdekében tolólapátos kompaktorok beszerzése valósult meg.
A kecskeméti telephelyen szükséges kialakítani egy központi kezelőlétesítményt. (Kecskemét Kisfái 0737/13 hrsz) A gyűjtés rendszer fő elemeit a száraz anyagában hasznosítható települési (1. edény) és az elkülönítetten gyűjtött szelektív csomagolási hulladékot (2. edény) együttesen teljes mennyiségében válogató rendszer.
Ezen rendszerfejlesztés biztosítja annak a lehetőségét, hogy a projektterület teljes képződő száraz anyagában hasznosítható települési és elkülönítetten gyűjtött szelektív csomagolási (üveghulladék kivételével, arra nem létesül külön kezelő, csak a gyűjtés fejlesztése történik meg gyűjtőpontok kialakításával, átcsoportosításával) hulladékmennyisége kezelhető legyen. A fejlesztés a biológiailag bomló, komposztálható hulladék (3. gyűjtőedény) kezelését is biztosítja a meglévő és létesítendő komposztálók útján.
Ezen fejlesztéssel egy nagykapacitású válogatóközpont létesülne, amely biztosítja a száraz anyagában hasznosítható és az elkülönítetten gyűjtött szelektív csomagolási hulladék automatizált válogatását egyaránt. Ennek megfelelően egy telephelyen összpontosulna a projektterület kezelőkapacitásának jelentős része. A fejlesztés további előnye, hogy a száraz települési hulladék anyagában hasznosítható része leválasztásra kerül és a száraz anyagában már nem hasznosítható települési hulladékrész kerül energetikai hasznosításra. A jelzett fejlesztések az elkülönítetten gyűjtött szelektív csomagolási hulladék mennyiségét növelik, és a biológiai kezelést teljeskörűvé teszik. A tervezett fejlesztések ezen változat esetében azt teszik lehetővé, hogy a projektben eddig rögzített indikátorok maradéktalanul teljesíthetők, és a hulladékkezelés során az összes projektterületen képződő hulladék maradéktalan kezelése megvalósítható. A hulladéklerakás mennyisége jelentősen csökkenthető, és ezzel a fejlesztéssel kialakítható kezelőközpont alkalmas magas hőértékű SRF előállítására. A fejlesztés kiemelkedő jelentősége a hőközpont később helyi alapanyaggal történő ellátásában is szerepet tud játszani.
A logisztikai rendszer optimalizált kialakítása érdekében egy átrakó állomás kialakítása Monor településen, valamint Monor (Hrsz: 0367/27; 0367/28; 0367/29(kivett telephely)) és Cegléd (0412 hrsz.); településeken komposztálófelület tervezett.
Annak érdekében, hogy az OHKT-ban és az Európai Unió által kötelezettségként meghatározni tervezett hulladékhasznosítási mennyiségeket a projektterületen biztosítani lehessen, szükséges a hulladékgazdálkodási rendszer optimalizált kialakítása, figyelemmel a NHKV Zrt. által kialakított integrációs közszolgáltatási területekre.
 
Az építési beruházási tevékenység leírása:
 
Cél a Társulás működési területéről származó vegyesen és szelektíven gyűjtött hulladékok korszerű kezelése és a lerakóra kerülő hulladékok mennyiségének csökkentése érdekében a másodlagos hasznosítás elősegítése.
 
A létesítményeket a MOL-MOHU Zrt. a körforgásos gazdasági modellbe beilleszthetőnek minősítette és változatlan műszaki tartalommal üzemeltetésbe veszi.
 
Kivitelező: Duna NRG Zrt. (korábbi nevén KÖZGÉP Zrt.)
 
Az építési munkák befejezései határideje 2025. január 31., de a kecskeméti munkálatok várhatóan 2023 év végéig megvalósulnak, a próbaüzem 2024. tavaszán várható.
 
Az egyes építési helyszíneken megvalósuló projektelemek és azok értéke:
 
Kecskemét
nettó 9 815 259 498 Ft
Kecskeméten KETTŐ hulladékválogató mű létesül!
1. – vegyes hulladékokból kikerülő haszonanyagok kiválogatására,
2. – a szelektív válogatás automatizálására
Műszaki tartalom:
 
Az építési munkával érintett ingatlanok adatai
Ingatlan helyrajzi száma: 0737/12, 0737/13, 0737/14
Létesítmények
  1. Mechanikai biológiai hulladékválogató csarnok
a vegyes hulladékok válogatására, amely később igény szerint képes a szelektív hulladékok kezelésére is
1 db acélvázas, vagy vasbeton vázas fűtetlen csarnok minimum 6000 m2  alapterületen - melyből 200 m2 szociális épület
  • Bálatároló: 2000 m2
  • Biológiai kezelőtér
  • Beton közlekedő utak
  • Térbeton, biológiai stabilizáló technológiával
  • Kerítés
  • Térvilágítás
  • Tűzi víz medence
  • Új csurgalékvíz medence
A mechanikai biológiai hulladékválogató csarnok főbb gépészeti elemei, berendezései:
  • Zsáknyitó berendezés
  • Rosta
  • Szállító szalagok
  • Mágnesezhető fém leválasztó és örvényáramú szeparátor
  • Légszeparátor berendezés
  • Szín szerinti kamerával felszerelt optikai válogató berendezések (NIR)
  • Ballisztikus szeparátor (2D és 3D frakció szétválasztására)
  • Utóaprító (finomaprító)
  • Kompresszor
  • Porleválasztó (Por elszívását nem szükséges a teljes technológiai soron kiépíteni, de minimum a dobrostáról és a ballisztikus szeparátorról biztosítani kell)
  1. Meglévő, elkülönítetten gyűjtött szelektív hulladékot feldolgozó üzem (válogató mű) bővítése
A válogató mű főbb gépészeti elemei, berendezései:
  • Zsáknyitó berendezés
  • Mágneses szeparátor (a meglévő átalakításával, áthelyezésével),
  • Örvényáramú szeparátor
  • Méret szerinti osztályozó berendezés (a meglévő átalakításával, áthelyezésével),
  • Szalagok (a meglévő átalakításával, áthelyezésével),
  • Ballisztikus szeparátor,
  • Optikai szeparátorok kompresszor állomással és sűrített levegő hálózattal,
  • Kézi válogató kabin (a meglévő átalakításával),
  • Bálázó berendezés (a meglévő átalakításával).
  • Porleválasztó (szükség szerint, de minimálisan a dobrostáról és a ballisztikus szeparátorról biztosítani kell)
  1. Véderdő
  2. Útépítés (hulladéktelepre vezető út felújítása)
 
A létesítmény várható üzemeltetője a MOL-MOHU Zrt. megbízásából a DTKH NKft., amleyre az Nkft. és a Társulás előszerződést kötött.
 
További építési feladatok:
 
Cegléd
 
nettó 481 370 170 Ft
Létesítmények
-              1 db komposztáló tér, csapadék-, és csurgalékvíz gyűjtő rendszerrel
 
Monor
nettó 1 203 329 291 Ft
Létesítmények
-              1 db komposztáló tér, csapadék-, és csurgalékvíz gyűjtő rendszerrel
-              Átrakó állomás konténerrel
Edényzet beszerzés
Konténerek 51
5 m3 12 Konténerek a létesítményhez
7 m3 12 Konténerek a létesítményhez
10 m3 12 Konténerek a létesítményhez
32 m3 12 Konténerek a létesítményhez
20 lábas 3 Konténerek a létesítményhez
Hulladékgyűjtő edényzet 19
 
 
 
 
120 literes
5 A közszolgáltatásba bevont ingatlanok azon részének edényzettel történő ellátása, ahol jelenleg az elkülönített hulladékgyűjtésre nem biztosított az edényzet. A papír, műanyag, fém anyagáramok (kéthetente), illetve a zöldhulladék gyűjtését az újonnan beszerzésre kerülő 200 000 db edényzet kiosztásával kívánjuk megvalósítani.
1100 literes 14 Hulladékgyűjtés
Gépjárművek beszerzés
Tömörítő lapos, 2 tengelyes 4 A gyűjtőkörzetben mind a száraz anyagában hasznosítható, mind a házhoz menő szelektív gyűjtés hatékonyságának növelését követően a szállítási kapacitást is igazítani szükséges az elvárt többletmennyiséghez. Elkülönített gyűjtés 2, a száraz anyagában hasznosítható gyűjtés 3
Tömörítő lapos, 3 tengelyes 20 A gyűjtőkörzetben mind a száraz anyagában hasznosítható, mind a házhoz menő szelektív gyűjtés hatékonyságának növelését követően a szállítási kapacitást is igazítani szükséges az elvárt többletmennyiséghez. Elkülönített gyűjtés 11, a száraz anyagában hasznosítható gyűjtés 10
Multiliftes tehergépkocsi 2 Hulladékudvarok ürítéséhez, átrakó állomásokról történő szállításhoz, illetve a szervezett iskolai gyűjtéshez
2 tengelyes 4x4-es jármű 1 Gyűjtőkörzetben való gyűjtésre
Tolólapos kompaktor 2 Telephelyi infrastruktúra, 1-1 db telephelyenként
 
 
 

KEHOP-3.2.1-15-2017-00027 „Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése a Duna-Tisza közi régióban, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre” - aktuális


KEHOP-3.2.1-15-2017-00027 „Komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése a Duna-Tisza közi régióban, különös tekintettel az elkülönített hulladékgyűjtési, szállítási és előkezelő rendszerre” - galéria